9/11 a NWO

Velký bratr

Velký bratr v obchoďáku


Něco lepšího než socialistická kampaň velké sestry Janet Napolitanové - sledování a vyhodnocování chování běžných zákazníků.

Kamery umístěné na stěnách a stropech obchodů už nemusí hlídat jenom zloděje. Slouží i jako výborný marketingový pomocník. Obchodníci díky monitorovacímu programu dokáží sledovat a poté vyhodnotit také chování běžných zákazníků. Obchodník se z obrazovky dozví třeba to, u kterého zboží stojí lidé nejdéle a jestli si ho nakonec skutečně koupí. Nákupní horečka nemusí být vždy dílem náhody.

I když jde zákazník do obchodu třeba jenom pro šálu, může díky šikovnému obchodníkovi odejít s půlkou nového šatníku. Na nevědomé úrovni funguje například snaha zdržet zákazníka v obchodě co nejdéle. Tomu může dopomoct důmyslný systém chodeb a eskalátorů, ale i klimatizace, umělé osvětlení nebo stylizovaná hudba.

Rozhodují ale i zdánlivé detaily, například volba podlahy. "Chodby obchodního centra jsou buďto betonové, nebo dlážděné. Čili pro spotřebitele jsou vlastně nepříjemné," říká Martin Černý z občanského sdružení spotřebitelů Test. Když však zákazník vkročí do konkrétního obchodu, nohám se najednou uleví. Je pod ním totiž koberec nebo alespoň plovoucí podlaha. Zboží si pak prohlíží déle a roste šance, že si ho koupí.

"V malém obchodu záleží hlavně na samotném prodavači, jestli je zákazníka schopen směřovat tam, kam on chce," dodává šéfredaktor časopisu Trend Marketing Bohuslav Bohuněk. Velké prodejny jsou v tomto ohledu ve složitější situaci, i ony si ale dokáží poradit, jak dokládá Paco Underhill, autor knihy Proč kupujeme: Věda o nakupování: "Dáme senzory třeba do nákupních košíků. A můžeme tak sledovat nejenom, kudy jely, ale také kde a na jak dlouho se zastavily."

Nový úkol dostaly i bezpečnostní kamery, jejichž primární úkol lovit zloděje se výrazně inovoval. Nyní krok za krokem sledují každého zákazníka a jeho nákupní chování. Ve Spojených státech se nový monitorovací systém objevil před dvěma lety. V České republice na své praktické uplatnění sice teprve čeká, zájemce už ale firma má a pilotní projekt chce vyzkoušet na jaře příštího roku.

http://www.ct24.cz/ekonomika/110567-kamerovy-system-hlidac-i-sikovny-marketingovy-pomocnik/

 

Žádné komentáře