9/11 a NWO

WTC 1993>>Oficiální historka<<

26.února 1993 Islámští teroristé,v čele s Ramzi Yousefem a Mohamedem Salamehem, odpálili 680kilogramovou improvizovanou nálož dodávky Ryder v garážích pod Severní věží. Výbuch způsobil  30 metrovou díru, statiku budovy vážněji nenarušil, protože útočníci dodávku s bombou zaparkovali několik metrů od původně plánovaného místa hned vedle jednoho z podpůrných sloupů. Výbuch zabil 6 lidí, 1042 dalším způsobil různě vážná poranění. Značnou část budovy vyplnil dým a to si vynutilo úplnou evakuaci.Emad A. Salem
je bývalý Egyptský důstojník, informátor FBI, který byl klíčovým svědekm v procesu s Ramzi Yousefem, Abdule Hakimem Muradem a  Waliem Khanem Aminem Shahem, kteří byli zapleteni v bombovém útoku na World Trade Center v roce 1993. Po útoku, Salem tvrdil, že FBI věděla o plánování útoku a souhlasila, že akci znemožní tím, že mu dají falešné výbušniny. Salem nahrával své konverzace s agenty FBI. Tyto pásky byly dány obhájcům, ačkoliv nebly v procesu použity. V prosinci 1993, James M. Fox, ředitel FBI v New Yorku odmítl jakoukoliv informovanost FBI o útocích.

Viz.taky následující video


Přepis rozhovoru Emada Salema s agentem FBI:

FBI Special Agent John Anticev: But, uh, basically nothing has changed. I'm just telling you for my own sake that nothing, that this isn't a salary, that it's—you know. But you got paid regularly for good information. I mean the expenses were a little bit out of the ordinary and it was really questioned. Don't tell Nancy I told you this. [Nancy Floyd is another FBI Special Agent who worked with Emad A. Salem in his informant capacity.]
FBI undercover agent Emad A. Salem: Well, I have to tell her of course.
Anticev: Well then, if you have to, you have to.
Salem: Yeah, I mean because the lady was being honest and I was being honest and everything was submitted with a receipt and now it's questionable.
Anticev: It's not questionable, it's like a little out of the ordinary.
Salem: Okay. Alright. I don't think it was. If that's what you think guys, fine, but I don't think that because we was start already building the bomb which is went off in the World Trade Center. It was built by supervising supervision from the Bureau and the D.A. and we was all informed about it and we know that the bomb start to be built. By who? By your confidential informant. What a wonderful, great case!
Anticev: Well.
Salem: And then he put his head in the sand and said "Oh, no, no, that's not true, he is son of a bitch." [Deep breath.] Okay. It's built with a different way in another place and that's it.
Anticev: No, don't make any rash decisions. I'm just trying to be as honest with you as I can.
Salem: Of course, I appreciate that.
Anticev: And as far as the payments go, and everything like that, they're there. I guarantee you that they are there.