9/11 a NWO

Novinky

Oko policisty nahradí chytrá kamera. Všimne si zloděje a spustí alarm


Ministerstvo vnitra si objednalo superchytré kamery. V českých ulicích by se měly objevit v roce 2014.

Policejní kamera, která sama pozná, že někdo krade auto, a upozorní na to hlídku. Stejně tak zjistí, že na ulici došlo k přepadení nebo že v metru až příliš dlouho leží podezřelý kufr bez majitele. To, co teď zní jako výjev ze sci-fi filmu, by se už do tří let mohlo v Česku stát realitou.

Ministerstvo vnitra financuje výzkumný projekt, jehož výsledkem má být "superchytrý" kamerový systém. Má zajistit větší bezpečnost v ulicích, uvnitř soukromých domů nebo v průmyslových areálech.

Na vývoj těchto kamer a především systému, který by tisíce takových kamer propojil a naučil je předávat si mezi sebou informace, přispěje vnitro 55 miliony.

Dotaci získala česká firma Koukaam, která se specializuje na distribuci a výrobu IP kamerových systémů, tedy takových, které se zapojují přímo do počítačové sítě.

"Značka, písmeno, člověk, všechno má nějaký tvar, který se dá podle určitých algoritmů vyhodnotit," vysvětluje ředitel společnosti Petr Seliger. Kamery, které něco podobného umějí, už sice ve světě existují, jejich instalace a provoz jsou ale tak drahé, že by si to například policie nemohla dovolit. Firma proto slibuje, že její ceny přístrojů budou podobné jako dnes používané, pohybovat se mají od 5 až 50 tisíci korun.

Kamerový systém využívají v praxi i slovenští lesníci. Více než 60 tisíc hektarů lesa nedaleko Zvolena snímají tři kamery napojené na další zařízení, které vyhodnocuje pořízené snímky a kontroluje známky dýmu. Pomáhají tak odhalit ohniska požárů.

http://domaci.ihned.cz/c1-51186310-oko-policisty-nahradi-chytra-kamera-vsimne-si-zlodeje-a-spusti-alarm

Žádné komentáře