9/11 a NWO

Novinky

Obamův Mexikogate?


Tajná operace k pouštění zbraní přes hranice Mexickým drogovým kartelům - pod dohledem Amerických federálních agentur - se může stát velkým skandálem Obamovy administrace.

Operace zvaná  “Fast and Furious” byla vedena kanceláří Úřadem pro alkohol, tabák a výbušniny (ATF) ve Phoenixu. ATF schválila koupi zbraní v Amerických prodejnách a sledovala cestu pašeráků k Mexické hranici. Údajně bylo 2500 zbraní prodáno kupcům, kteří se pak před nosem ATF zbraní zbavili.

Ale zdá se, že za hranicí agentura ztratila cestu zbraní. Stovky pušek AK-47 a 50ti kalibrové Barretty - oblíbené u drogových kartelů - se jednodušše dostali do rukou nejhnusnějších Mexických kriminálních organizací.

Gunwalking

V řeči pašeráků zbraní, je vědomé dovolení pašeráků k obchodu nazýváno “gunwalking.” Podle whistleblowerů ATF, agentura stála a sledovala koupi 20ti zbraní a rychlé předání pašerákům na parkovištích. Původně chtěli sledovat zbraně do Mexika a zničit hlavní kartel.

V prosinci 2010 byly uniklé zbraně identifikovány jako vražedné zbraně u vraždy agenta pohraniční hlídky Briana Terryho drogvými kartely. Poté se agent ATF rozhodl odhalit tyto operace, protože úřad ignoroval měsíce stížností.

Agent John Dodson vše vyzradil v rozhovoru pro CBS News 3.března. Dodson měl obavy o operaci od Terryho vraždy. Jak velké množství zbraní volně proklouzlo hranicí začátkem roku 2010, si on a další agenti ATF všimli stoupajícím počtem zločinů na severu od hranice. Řekl svým nadřízeným "Čím víc našich zbraní koupí, tím víc násilí se tam děje."

Dodson řekl, že nadřízený odpověděl: “Když uděláš omeletu, rozmícháš nějaké vajíčka."

Dokonce i vlastníci obchodů se zbraněmi vyjádřili nesouhlas s počtem zbraní prodaných pochybným zákazníkům, ale bylo jim údajně řečeno, ať v operaci pokračují.

Krátce po výstupu Dodsona, ředitel Mexické kanceláře ATF, Darren Gil, řekl CBS, že začíná dostávat znepokojující zprávy o vysokém počtu zbraní z oblasti Phoenixu objeveném při zločinech Mexických kartelů. Když se začal ptát, objevil Gil, že jeho týmu byl odepřen přístup do počítače s informacemi o operaci Fast and Furious.

Gil se ptal úředníků v Americkém ředitelství, kteří mu řekli, že jsou po přímým rozkazem Ministertsva spravedlnosti a že by neměl nic říkat o programu Mexické vládě.

Gil rezignoval v prosinci 2010 poté, co sledoval “zabavování po zabavování" uniklých zbraní z míst činu v Mexiku.

Vstup kongresu

Začátkem roku 2011, senátor Charles Grassley zažádal o zprávu ATF. Agentura odmítla. Kongres teď teď vydává předvolání  vyzývající ATF k oznaméní programu Fast and Furious.

Mezitím, úředníci Americké vlády se pokouší o odmítání své role bez potvrzení, že operace probíhá.  Ministrně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanová  neodmítá obvinění týkající se programu, ale tvrdí, že o programu se dozvěděla až po vraždě agenta Terryho a že nemá žádné informace týkající se účasti pohraničních agentů.

Na vyšších místech, generální prokurátor Eric Holder nasadil generálního inspektora na vyšetřování. Prezident Obama obhajoval Holdera dvakrát — na Univision a na CNN — tvrdil, že on ani Holder o operaci nevěděli.

Vyšetřování vyústí v jeden ze dvou závěrů, a nebude žádný pozitivní pro generálního prokurátora. První je, že Holder povolil operaci, což nejspíš porušilo Americké a Mexické mezinárodní zákony a vyzbrojil nebezpečné pašeráky drog.

Druhý závěr je, že šéf ministerstva spravedlnosti diriguje zločinecký personál, který rozhodl, že nic svým šéfům neřekne, což by vyvolalo legální, etické a diplomatické roztržky.

Holder nedávno napsal dopis právníkům na severozápadní hranici, kde jim přikázal nepřijímat pašované zbraně Mexickým kartelům. Poznámka říká " Neměli bychom vytvářet nebo provádět tajné operace, které zahrnují zbraně za hranicemi."  Logicky, dopis radí úředníkům, aby se nezapojovali do ilegálního gunwalkingu, bylo by zbytečné, kdyby mluvila o opaku.

Někteří agenti ATF program obhajují  tvrzeními, že operace může vyústit v prosekuci lidí na vysokých místech řetězce pašeráků. ATF vydala v den Dodsonového rozhovoru tiskové prohlášení, kde oznámila, že "přezkoumá současné strategie pašování zbraní..." 

Mexická odpověď

Mexický prezident Felipe Calderon a jeho kabinet byli opatrní ohledně možnosti, že jsou do země posílány zbraně nepříteli se schválením zahraniční vlády. Mluvčí Národní bezpečnosti Alejandro Poire odmítl přiznat, že operace existuje a vše bude komentovat, až po vysledcích Amerického vyšetřování.

Calderon se zdal neochotný riskovat ohrožení politické a finanční podpory USA pro svou válku proti drogám. Jeho protinarkotická strategie se v jeho zemi potýká s těžkou kritikou kvůli zvýšenému násilí a korupce.

Opoziční členové Mexického kongresu, média a veřejnost nařídili vyšetřování a nazývají to operací porušení mezinárodních práv, někteří dokonce i válečným činem. Pozdvižení nastalo, když William Brownfield, šéf Ministerstva zahraničních věcí v úřadu pro mezinárodní narkotika, programu žehnal v národním tisku a potvrdil, že operace “probíhá.” Bývalý ambasador Kolumbie a dlouhodobý promotér války proti drogám řekl, že čísla zbraní, které prošly "nekontrolovanými cíly" byla "limitována".

Ale pro spoustu Amerických a Mexických zákonodárců a občanů je jedna zbraň v rukách brutálních kartelů moc. Program gunwalkingu zvýšil veřejný skeptisismus "sdílené způsobilosti", kterou se Obama a Calderon snažili několikrát prodat několika veřejnými prohlášeními a poháněli tím růst populárních protestů v Mexiku, které odmítaly model násilné drogové války pro vypořádání se s nezákonným pašeráctvím a spotřebou.

Velký skandál?

S vyhýbavou odpovědí od vládních agentur, s hlavními mezinárodními zákony a neustálými otázkami "kdo věděl, co a kdy", se může z operace Fast and Furious stát velký skandál Obamovy administrace. To záleží na její odpovědi.

Obamův úřad čelí těžké volbě: buď zorchestrovat velkou tutlačku, jakou už nejspíš dělá ATF, nebo otevřít případ a příjmout následky.

Případ otestuje bezúhonnost Obamovy vlády. Také ale oslabí podporu selhávající strategie drogové války. Administrativa dává současně miliony dolarů na bezpečnostní pomoc Mexiku pod iniciativou Merida.

Nejlepší cestou je jít vpřed a plně vyšetřit operaci a potrestat zodpovědné osoby - a bez ohledu na to, jak vysoko budou obvinění zasahovat. Je také čas ukončit podporu války proti drogám, které se státá každým dnem zaseknutou a více násilnější.

http://www.fpif.org/articles/obamas_mexicogate

 


Žádné komentáře