9/11 a NWO

Novinky

Nasadil Sarkozy proti novinářům agenty?


Respektovaný deník Le Monde oznámil, že podává proti prezidentovi žalobu, jelikož nasadil tajnou službu na to, aby získal identitu vládního zdroje, jenž poskytl informace pro investigativní zprávu deníku.


Zdá se, že Sarkozy zná módní trendy :-)

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy nezažívá právě šťastné politické období. Strmě padající popularita, stávky odborů proti důchodové reformě, policejní vyšetřování týkající se údajného uplácení jeho strany, a nyní i obvinění, že zneužil tajné služby v boji s novináři.

Respektovaný deník Le Monde oznámil, že podává proti prezidentovi žalobu, jelikož nasadil tajnou službu na to, aby získal identitu vládního zdroje, jenž poskytl informace pro investigativní zprávu deníku.

Ta se týkala právě úplatkářského skandálu, do nějž má být zapletena prezidentova strana Svaz pro lidové hnutí a hlavní akcionářka kosmetického koncernu l´Oréal Liliane Bettencourtová. Policie vyšetřuje, zda nelegálním způsobem finančně podpořila Sarkozyho předvolební kampaň v roce 2007.

Nepohodlný úředník odklizen na Guyanu

Le Monde nyní tvrdí, že prezidentská kancelář se rozhodla vložit do jeho zpravodajské práce v okamžiku, kdy redaktoři napsali o zapojení ministra práce Erica Woertha do skandálu.

Deník se domnívá, že prezidentská kancelář porušila zákon zajišťující ochranu novinářských zdrojů.

Od policie se list dozvěděl, že se agenti zpravodajské služby dostali k záznamu telefonních hovorů jeho redaktora s úředníkem ministerstva spravedlnosti. Tohoto úředníka Elysejský palác podezíral, že je zdrojem informací o úplatkářském skandálu pro novináře Le Mondu. Úředník byl v mezičase zbaven své funkce a "odklizen" na Francouzskou Guyanu.

Žalobu deník podal na neznámou osobu pracující v Elysejském paláci.

Sarkozy a jeho úřad jakékoli obvinění striktně odmítli.

Agenti odposlouchávali telefony

Le Monde však ve svém pondělním vydání citoval zdroje přímo ze zpravodajské služby, které její zapojení potvrdily. Agenti dostali za úkol prověřit nahrávky telefonních hovorů všech lidí podezřelých z toho, že by mohli být zdrojem úniků informací. Při této operaci se pak dostali k hovorům redaktora Le Monde.

Pracovníci tajné služby trvali na tom, že jednali v zájmu ochrany státu.

Deník ve zdůvodnění svého postupu napsal, že úřad prezidenta zneužil zpravodajské služby ve snaze zakrýt svou roli v úplatkářské aféře.

O rozvíjejícím se skandálu se začíná psát jako o francouzské verzi aféry Watergate. Ta v 70. letech smetla z úřadu amerického prezidenta Richarda Nixona poté, co vyšlo najevo, že se pokusil zamaskovat skandál s vloupáním do kanceláří opoziční Demokratické strany.

Pracovníci Nixonova aparátu měli tehdy v úmyslu v sídle demokratů instalovat odposlouchávací zařízení. Nixon před vyšetřovací komisí Kongresu do poslední chvíle tvrdil, že o akci, do níž byli zapojeni také bývalí agenti CIA maskovaní jako obyčejní lupiči, neměl tušení.

 

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=677178

 


Žádné komentáře