9/11 a NWO

Novinky

ČT: Velký bratr může přijít – dálnice má jako na dlani


České dálnice jsou pod velmi pečlivým dohledem. Bedlivě nad nimi bdí kamery. Záznam z jedné z nich pomohl policii a soudu ve známém případu vytlačení auta na dálnici D1, která je monitorována skoro celá. Kamery jsou důležité také při organizování dopravy při velkých nehodách nebo zimních kalamitách. Policie ale upozorňuje, že širší používání záznamů může být v rozporu se zákony na ochranu osobních údajů a ochranu osobnosti.

Výstupy z kamer mají před očima dopravní operátoři. Každá z nich se může otáčet o 180 stupňů a přiblížit až 1,5 kilometru. Podle operátorů nebylo nedávné usvědčení tzv. dálničního piráta výjimečné. "Kamery vidí mnoho takových přestupků," upozornil Jaroslav Zvára z Národního dopravního informačního centra.

Průměrně je jedna kamera na každém šestém kilometru dálnic, respektive rychlostních silnic. Zdaleka nejvíce z dvou set záznamových zařízení je ale na dálnici D1. Policie však k jejich záznamům zatím nemá přístup. "Data si můžeme vyžádat, pakliže máme právní důvod. Ne že bychom měli data z dálniční sítě přímo," uvedl ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

Ředitelství silnic a dálnic ovšem dokončuje centrální rozhraní obrazových informací, díky kterému budou moci dění na silnicích přímo sledovat nejenom operátoři, ale také hasiči a právě policisté.

Podle ředitele dopravní policie Leoše Tržila je nadsazené přirovnávat sledování dálnic k Orwellovu Velkému bratrovi. V řadě zemí je používání kamerových systémů policií rozšířené. "Je to běžná záležitost například v Anglii," podotkl Leoš Tržil.

Úřad na ochranu osobních údajů ale není z vyhlídky na používání dálničních kamer policií nadšen. "Pokud na kamerách bude vidět, které auto kam jede, a budeme monitorovat pohyb všech obyvatel, tak to určitě není cesta, kterou bychom měli jít," upozornil ředitel úřadu Igor Němec.

I kdyby nebylo třeba bát se nástupu Velkého bratra, jeho možných očí bude nadále přibývat. V roce 2011 má v Česku podle současných plánů nad dálnicemi přibýt dalších 20 až 30 kamer.

http://www.ct24.cz/doprava/108366-velky-bratr-muze-prijit-dalnice-ma-jako-na-dlani/

 Žádné komentáře