9/11 a NWO

Novinky

BBC přiznává roli v Iránském převratu v roce 1953


Perský kanál BBC přiznal roli Perského rádia BBC ve shození demokraticky zvolené vlády Iránu během převratu v roce 1953.

Převrat shodil vládu tehdejšího Iránského premiéra Mohammada Mosaddegha a vedl k absolutní monarchii pod diktátorem Mohammadem-Reza Pahlavim, který byl později shozen při Islamistické revoluci v roce 1973.

V dokumentu vysílaném 18.srpna k výročí převratu, Perský kanál BBC poprvé přiznal roli Perského rádia BBC jako propagandastickou zbraň Britské vlády v Iránu.

Po opakovaném odmítání role Perského rádia BBC při pomoci Londýnu odstranit Mosaddegha, program nazvaný Cinematograph popsal, jak rozhlasová stanice vysílala anti-Mosaddeghové pořady k oslabení jeho vlády..

Británie ztratila moc jako světové impérium po druhé světové válce a Mosaddeghovy snahy znárodnit Iránský ropný průmysl, což 19.března 1951 přineslo ovoce, pro Británii znamenaly ztrátu nejdůlěžitějších zdrojů dříve ovládaných pod zástěrkou Brity vlastněné Anglo-Iránské ropné společnosti díky podřízenosti pahlaviho režimu.

Tohle přichází, když na výročí znárodnění Iránského ropného průmyslu 19.března 2010 Perský kanál BBC odvysílal další dokument, který kategoricky odmítl roli perského rádia behem převratu, tvrdilo se, že rádio šlo i proti politikám Britské vlády.

Cinematograph také citoval tajné dokumenty z 21.července 1951, ve kterých ministerstvo zahraničí oficiálně děkovalo Britskému ambasadorovi za jeho návrhy, které byly následovány Perským rádiem BBC k posílení propagandy proti Mosaddeghovi.

“BBC už učinila spoustu bodů, které jste uvedl, ale byli rádi, že měli od vás náznaky toho, co bude nejefektivnější a v souladu zaranžují svůj program." stojí v dokumentu ukázaném v pořadu.

Dokument později vyjádřil, že ministerstvo zahraničí "by mělo být vděčné za komentáře (ambasadora) o propagandě, kterou jsme navrhovali."

http://www.presstv.ir/detail/195008.html
Žádné komentáře